Farmakod (PharmaCode) Nedir? Neden kullanılır? Nasıl okunur? Ve daha fazlası…

Farmakod (PharmaCode) Nedir? Neden kullanılır? Nasıl okunur? Ve daha fazlası…

1974 yılında kurulmuş bir Alman şirketi olan Laetus GMBH tarafından geliştirilen Farmakodu, ilaç ambalajı için orijinal hata önleme çözümü olarak düşünebiliriz.

Farmakod (PharmaCode) Nedir? Neden kullanılır? Nasıl okunur? Ve daha fazlası

Farmakodun amacı, bir ambalajdaki ürünün doğru destekleyici belgelerle (İlaç şirketinin yasal sorumluluktan korumak için yazdırması gereken) birlikte doğru ürün olmasını sağlamaktır. Paketleme hatalarını önlemek için tasarlanmış bir paketleme kontrol sistemidir. Aynı zamanda baskı hatalarından ve sonraki üretim sonrası hasarlardan kurtulmak için tasarlanmış çok sağlam bir semboldür.

Farmakod yapı itibariyle ince ve kalın olmak üzere 2 çeşit barın kombinasyonlarıyla oluşturulan 2 lik sistemde tasarlanmş bir kodlama sistemidir.

Kodlanabilecek en küçük sayı 3'tür (2 dar çubuk) ve en büyüğü 131070'tir (16 geniş çubuk).

En iyi uygulama için (daha iyi güvenlik), kod her zaman en az 3 çubuk içermeli ve her zaman hem kalın hem de ince çubukların bir kombinasyonu olmalıdır.

Farmakod (PharmaCode) Nedir? Neden kullanılır? Nasıl okunur? Ve daha fazlası

Farmakod teknik olarak gerçekten bir barkod değildir. Bir UPC gibi sayısal veri türünü kodlasa da, bir başlatma durdurma düzenine sahip değildir ve bu nedenle farmakodun sadece bir yönde taranması amaçlanır. Soldan sağa taramak, sağdan sola taramadan farklı bir sayı dizisi alır.

Farmakod (PharmaCode) Nedir? Neden kullanılır? Nasıl okunur? Ve daha fazlası

-Soldan ve sağdan okuma seçenekleri ile Omron FH Xpectia Farmakod Okuma-

Bunun dışında sağlık sektöründeki varlığından dolayı, şimdi ABD'de ve başka yerlerde uygulanmakta olan farmakodun UDI sistemi ile değiştirilip değiştirilmeyeceği konusunda bazı karışıklıklar var. Aslında, farmakod, UDI girişiminden etkilenmeyecektir, çünkü UDI sistemi tıbbi cihazlarla ilgilenir ve farmakod, sadece eczacılıkla ilgili ürünlerle ilgilenir.

Bunun yanında Omron FH Xpectia ve Omron Microscan Kod okuyucular ile yukarıda gördüğünüz gibi ister farmakod ister UDI kod okuma uygulamanızı basitçe ve kendinize uygun istediğiniz gibi konfigüre edebilirsiniz. Hatta farmakodunuzu okurken aynı zamanda ilaç kutusu veya prospektüs üzerinde yapacağınız diğer kontrollerinizi de aynı anda %100 olarak güvence altına alabilirsiniz.

Yorum Bırakın