İki Dünyanın En İyisi

İki Dünyanın En İyisi

OMRON Area Kamera İçin Line Scan Modu

Line scan teknolojisi sonsuz devam eden bir akışta üretilen ürün kontrolü gibi endüstriyel görüntü işleme de birçok uygulama için vazgeçilmezdir. Nesnelerin boyutları veya şekilleri nedeniyle tek bir fotoğrafta bütünüyle yakalanmaları mümkün değilse, "taranmaları" gerekir. Line scan kameralarda, kontrol edilen nesnenin alınan görüntüsünde herhangi bir bozulma olmayan bir resim oluşturmak için kamera görüntüyü satır satır alır ve birleştirir.

Line scan kamera kullanıldığında, hareket önemlidir - kontrol edilecek malzeme veya kamera hareket ettirilir.

Ürün bir bant üzerinde gider veya kameranın kendisi hareket eder. Sonsuz akan malzemede hata kontrolleri, ambalaj üretim hatlarında baskı, barkod ve OCR okuma kontrollerine ek olarak, hızlı hareket eden (ör. dönen çap malzeme) nesnelerde hata kontrolleri ve ölçüm işlemleri geleneksel Line scan kameralar için tipik uygulama alanlarıdır.

Line scan kameralar, nesneleri bu şekilde taramak için tek satır CCD li görüntü sensörlerini kullanan kamera sistemleridir. Buna karşılık, alan kameralarındaki sensörler (aynı zamanda matris tarama kameraları olarak da bilinir), paralel olarak düzenlenmiş ve tüm nesneleri tek bir fotoğraf alanı içinde yakalamak için tasarlanmış iki boyutlu çok sayıda matristen oluşur.

İki Dünyanın En İyisi

Line scan kameralar hiçbir şekilde alan kameralarının ayrıştırılmış varyantları olarak tanımlanamaz, çünkü ışığa duyarlı tek satır piksellerden alınan veriler bir kamera bağlantı arayüzü kullanılarak işlemciye iletilebilir. Ve tekrar görüntü işlemenin yapılacağı 2D bir görüntü oluşturulur.

Ancak, uygulamaya bağlı olarak, bu genellikle gerekli değildir. Omron FH serisinde sunulan Line scan modu alan tarama kamerasını Line scan kamerasına dönüştürür, böylece birçok geleneksel Line scan kamera uygulaması için basit ve uygun maliyetli bir çözüm sunar.

Alan tarama kameralarını kullanan müşteriler, genellikle Line scan modunun sunduğu avantajlardan habersiz. Bu seçeneğin onlara her iki dünyanın da en iyisini verdiğini gösteriyoruz. Müşteriler tercih ettikleri ayarları yapıyor ve yazılımımız bozulmayan görüntüler sağlıyor. Bu, görüntü verilerini alan kamerasındaki kadar kolay hale getirir.

Başka bir deyişle, müşteriler alan kamerasını line scan kamera olarak kullanabilirler.

Bu, pahalı line scan kameralarının birçok uygulama alanında daha uygun maliyetli ve son derece güçlü bir alan kamerası ile kolayca değiştirilebileceği anlamına gelir.

İki Dünyanın En İyisi

Alan tarama kamerası, uygulamanın ayarlanması konusunda da avantajlar sunar. Line scan kamerasının hassas bir şekilde ayarlanması eksik 2D görüntü nedeniyle tam olarak kolay olmasa da, alan tarama kamerasının görüş alanı netlik ve ışık ayarlarını görerek ayarlamak açısından son derece kolaydır. Omron tarafından geliştirilen kullanıcı arayüzü ile, Line scan modu sadece birkaç dakikada konfigüre edilebilir.

İki Dünyanın En İyisi

İki Dünyanın En İyisi

Alınan kamera görüntüsündeki, en iyi netlik ve parlaklık dağılımına sahip çizgiyi tanımlayabilir ve Line scan moduna geçebilirsiniz. (Bir üstteki tek piksellik görüntüde netlik ve parlaklık ayarı yapmak zorunda kaldığınızı düşünün.) Bu gereksiz kurulum ve ayarlamada harcayacağınız zaman kaybını önler ve her uygulamada tekrarlanabilir sonuçlar sunar.

Ayrıca renkli CCD ye sahip alan kameraları yine teknolojik olarak çok az firmada bulunan ve çok yüksek maliyetli renkli Line scan kameralarla aynı işi yapacak şekilde kullanılabilirler.

İki Dünyanın En İyisi

Bu nedenle, uygulamaya bağlı olarak, kullanıcılar zor bir line scan kamera mı veya Omron'dan kolay ayarlanabilir bir çözüm mü kullanıp kullanmamaya karar verebilirler.

Yorum Bırakın